- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sensors
Sensors
Leading Manufacturer of m18 namur sensor and m18 proximity sensor with builtin timer from Pune.
M18 NAMUR SENSOR
Product Price: Rs 750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Sensing Distance | 8 mm |
| Usage | for Industrial |
| Material | nickel-plated brass |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Sensor Type | NAMUR TYPE |
| Connector Type | CABLE TYPR. |
| Usage/Application | Metal Sensing |
| Response frequency | 50HZ |
| Power supply voltage | 8.5VDC |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M18 PROXIMITY SENSOR WITH BUILTIN TIMER
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage | for Industrial |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output | PNP |
| Material | nickel-plated brass |
| Voltage | 30 V |
| Current | 20mA |
| Switching Function | Normally open (NO) |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Dimension | M18X65MM |
SIZE :M18X65MM
SENSING DIST: 8MM
SUPPLY : 10-30VDC
TIME RANGE :0-60 SEC
ON DELAY/ OFF DELAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback