- Home
- ยป
- Our Products
- »
- 2 Wire Proximity Sensors
2 Wire Proximity Sensors
Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer m30 2 wire dc no nf proximity sensor and m12 2 wire dc no nf 4 mm proximity sensors.
M30 2 Wire DC NO NF Proximity Sensor
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 13 mm |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Model Name/Number | M30 NO |
| Operating Frequency | 1KHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 30 V DC |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Voltage Drop | 3 V DC |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :2,4,8,15,20mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 2 core,PVC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 2 Wire DC NO NF 4 mm Proximity Sensors
Product Price: Rs 400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Distance | 4 m |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Brand | SAE |
| Operating Frequency | 1 KHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Voltage | 10-30 V DC (Voltage drop across sensor 3Vdc) |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :4mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 2 WIRE 10-30VDC | : NO NF/F |
| DC 2 WIRE 10-30VDC | : NC NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback