- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Magnetic Proximity Sensor
Magnetic Proximity Sensor
Our product range includes a wide range of m30 2 wire dc and ac 15 mm magnetic proximity sensor, m30 proximity sensor with builtin timer and m8 2 wire dc and ac 2 mm magnetic proximity sensor.
M30 2 Wire DC And AC 15 Mm Magnetic Proximity Sensor
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Distance | 10mm |
| Connector Type | Cable 2 m |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Model Name/Number | M30 PNP/NPN |
| Brand | SAE |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Switching Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Current Rating | 1 mA |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :2,4,8,15,20mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 2 core,PVC |
| DC 2 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 2 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M30 PROXIMITY SENSOR WITH BUILTIN TIMER
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Sensing Distance | 15 mm |
| Type | Proximity Sensor |
| Usage | for Industrial |
| Material | nickel-plated brass |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Sensor Type | TIMER TYPE |
| Usage/Application | Metal Sensing |
| Power supply voltage | 10-30VDC |
SIZE :M30X65MM
SENSING DIST: 15MM
SUPPLY : 10-30VDC
TIME RANGE :0-60 SEC
ON DELAY/ OFF DELAY
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M8 2 Wire DC And AC 2 mm Magnetic Proximity Sensor
Product Price: Rs 300 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Model Name/Number | M8 PNP/NO |
| Brand | SAE |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Switching Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Temperature | -25 to 55 Degree C |
| Current Rating | 500mA |
| Voltage | 240 V |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :2,4,8,15,20mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 2 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 2 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback