- Home
- ยป
- Our Products
- »
- M18 8 mm Analog Proximity Sensor
M18 8 mm Analog Proximity Sensor
Our range of products include m18 8 mm analog proximity sensor.
M18 8 mm Analog Proximity Sensor
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 8 m |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Model Name/Number | M18 |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Operating Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Voltage | 30 V DC |
| Supply Voltage | :15-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :2-8mm |
| Output | :0-10VDC |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 24VDC | : 0-10VDC |
| DC 3 WIRE 24VDC | : 4-20mA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback