- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Optical Proximity Sensor
Optical Proximity Sensor
Offering you a complete choice of products which include 10 m through beam optical proximity sensor and 500 mm optical proximity sensor.
10 m Through Beam Optical Proximity Sensor
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Method | Through-Beam |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Sensing Distance | 10 m |
| Brand | SAE |
| Model Name/Number | M18TB PNP/NPN |
| Operating Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage | 30 V DC |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :10MTR |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500 mm Optical Proximity Sensor
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Method | Diffuse Reflection |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Sensing Distance | 500 mm |
| Brand | SAE |
| Model Name/Number | M18DS PNP/NPN |
| Operating Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 30 V DC |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Output | PNP/NPN |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :0-500mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback