- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Optical Sensor U Slot
Optical Sensor U Slot
Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 50mm optical sensor u slot and 20mm optical sensor u slot.
50mm Optical Sensor U Slot
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | SAE |
| Material | PVC |
| Frequency | 45-65Hz |
| Voltage | 10-30VDC |
| Ambient Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Country of Origin | Made in India |
| Sensing Distance | 50 mm |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :50mm slot |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20mm Optical Sensor U Slot
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Ambient Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Voltage | 10-30VDC |
| Frequency | 45-65Hz |
| Material | PVC |
| Brand | SAE |
| Country of Origin | Made in India |
| Sensing Distance | 20 mm |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :20mm slot |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO |
Yes! I am InterestedRequest A Callback