- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Capacitive Proximity Sensor
Capacitive Proximity Sensor
We are a leading Manufacturer of m30 pnp no nf capacitive proximity sensor, m50 pnp no nf capacitive proximity sensor, m30 ac no nf 15 mm capacitive proximity sensor and m30 15mm analog proximity sensor from Pune, India.
M30 PNP NO NF Capacitive Proximity Sensor
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Switching Mode | All |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Brand | SAE |
| Model Name/Number | M30 PNP NO NF |
| Control output | PNP/NPN |
| Operating Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :0-15mm Adjustable |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M50 PNP NO NF Capacitive Proximity Sensor
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Switching Mode | All |
| Sensing Distance | 20 mm |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Brand | SAE |
| Model Name/Number | M50 PNP/NPN NO NF |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 30 V DC |
| Protection Class | IP67 |
| Output | PNP/NPN |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :20mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M30 AC NO NF 15 mm Capacitive Proximity Sensor
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | M30 AC NO NF |
| Output | NO/NC |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Frequency | 500Hz |
| Protection | IP67 |
| Supply Voltage | :110V/230VAC |
| Switching Distance Sn mm | :15mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 2 core,PVC |
| AC 2 WIRE | : NO NF/F |
| AC 2 WIRE | : NC NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M30 15mm Analog Proximity Sensor
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 15mm |
| Material | NC plated brass |
| Model Name/Number | M30 Analog |
| Connector Type | Cable 2 m |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Power supply voltage | 15-24VDC |
| Control output | Linear output |
| Protection circuits | Reverse Polarity |
| Country of Origin | Made in India |
| Supply Voltage | :24VDC |
| Switching Distance Sn mm | :3-13MMmm |
| Output | :0-10VDC |
| Output | :4-20mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 18-24V | :NF/F |
| DC 3 WIRE 18-24V | :NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback