- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Optical Proximity U Slot Sensor
Optical Proximity U Slot Sensor
We are a leading Manufacturer of 50 mm optical proximity u slot sensor and 20 mm optical proximity u slot sensor from Pune, India.
50 mm Optical Proximity U Slot Sensor
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Method | Through-Beam |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Sensing Distance | 50 mm |
| Brand | SAE |
| Sensor Type | OPTICAL SLOT TYPE |
| Model Name/Number | M50 PNP/NPN |
| Product Type | 50 mm slot |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Frequency | 500Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :50mm slot |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20 mm Optical Proximity U Slot Sensor
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Sensing Method | Diffuse Reflection |
| Material | ABS |
| Sensing Distance | 20 mm |
| Brand | SAE |
| Sensor Type | OPTICAL SLOT TYPE SENSOR |
| Model Name/Number | M20 PNP/NPN |
| Connector Type | CABLE 2 MTR |
| Usage/Application | Industrial |
| Operating Frequency | 500 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Class | IP67 |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :20mm slot |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback