- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Optical Sensor Through Beam
Optical Sensor Through Beam
Our range of products include optical sensor through beam.
Optical Sensor Through Beam
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | SAE |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | NC Plated Brass |
| Voltage | 10-30VDC |
| Frequency | 45-65Hz |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Sensing Distance | 3 m |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :0-10 mtr |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback