- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Namur Sensor
Namur Sensor
We are a leading Manufacturer of m18 nc nf namur sensor, m30 nc nf namur sensor and m12 nc nf namur sensor from Pune, India.
M18 NC NF Namur Sensor
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | M18 |
| Output Type | All |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Sensing Distance | 7 mm |
| Voltage | 8.2 V DC |
| Model Name/Number | M18 NC |
| Brand | SAE |
| Frequency | 1 KHz |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| Supply Voltage | :8VDC |
| Switching Distance Sn mm | :7mm |
| Load Current | :1mA/3-4mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M30 NC NF Namur Sensor
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | M30 |
| Output Type | All |
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Model Name/Number | M30 NC |
| Voltage | 8.2 V DC |
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Frequency | 1 KHz |
| Usage/Application | Position Sensor |
| Country of Origin | Made in India |
| Supply Voltage | :8VVDC |
| Switching Distance Sn mm | :15mm |
| Load Current | :1mA/3-4mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 NC NF Namur Sensor
Product Price: Rs 600 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | NC Plated Brass Tube |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Temperature | 0 to 70 Degree C |
| Voltage | 8.2 V DC |
| Model Name/Number | M12 NC |
| Brand | SAE |
| Frequency | 1 KHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Protection Class | IP67 |
| Current Consumption | <5mA Absence |
| Supply Voltage | :8VDC |
| Switching Distance Sn mm | :4mm |
| Load Current | :0-1mA/3-4mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 2 WIRE 8VDC | : NO NF/F |
| DC 2 WIRE 8VDC | : NC NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback