- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Proximity Switche
Proximity Switche
We are a leading Manufacturer of capacitive proximity switches, m50 proximity switch, m30 namur proximity sensor, m12 namur proximity sensor, m18 photoelectric proximity switches and sae proximity switches from Pune, India.
Capacitive Proximity Switches
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Material | NC Plated Brass |
| Operating Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 10-30VDC |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :2-15mm Adjustable |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M50 Proximity Switch
Product Price: Rs 700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Switch Type | Inductive |
| Brand | SAE |
| Power/Voltage | 10-30VDC |
| Current Rating | 200mA |
| Material | NC Plated Brass |
| Operating Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Dimension | M50 |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :20mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M30 NAMUR PROXIMITY SENSOR
Product Price: Rs 850 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Sensing Distance | 15 mm |
| Type | Proximity Sensor |
| Usage | for Industrial |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Sensor Type | NAMUR TYPE |
| Usage/Application | Metal Sensing |
| Response frequency | 100HZ |
| Power supply voltage | 8,5VDC |
| Operating Frequency | 50HZ |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 NAMUR PROXIMITY SENSOR
Product Price: Rs 750 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Sensing Distance | 4 mm |
| Type | Proximity Sensor |
| Usage | for Industrial |
| Material | nickel-plated brass |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Sensor Type | NAMUR TYPE |
| Usage/Application | Metal Sensing |
| Power supply voltage | 8.5VDC |
Additional Information:
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 2 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M18 Photoelectric Proximity Switches
Product Price: Rs 660 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | SAE |
| Sensing Distance | 500 mm |
| Material | NC Plated Brass |
| Operating Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 10-30VDC |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Dimension | M18 |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :0-500mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SAE Proximity Switches
Product Price: Rs 275 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Switch Type | Inductive |
| Model Name/Number | M18 PNP NO NF |
| Brand | SAE |
| Current Rating | 200mA |
| Sensing Distance | 8MM |
| Power/Voltage | 10-30VDC |
| Cable Length | 2 MTR |
| Material | NC Plated Brass |
| Operating Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Dimension | M16X65MM |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :6/8mm |
| Load Current | :250mA/400mA |
| Switching Frequency | :100Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30V NPN NO | :NPN NO NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30V PNP NO | :PNP NO NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Magnetic Proximity Switches
Product Price: Rs 300 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Model Name/Number | M12 Magnetic Sensor |
| Brand | SAE |
| Material | NC Plated Brass |
| Power/Voltage | 10-30VDC |
| Operating Frequency | 45-65Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature | -25 to 55 Degree Celsius |
| Dimension | M8 1 |
| Protection Class | IP67 |
| Supply Voltage | :10-30VDC |
| Switching Distance Sn mm | :4mm |
| Load Current | :100mA/500mA/1A |
| Switching Frequency | :1000Hz |
| Protection | :IP67 |
| Operatoing Temperature | :-25°C to +70°C |
| Short Circuit Protection | :YES |
| Cable | :2 mtr. 3 core,PVC |
| DC 3 WIRE 10-30VDC | : PNP NF/F |
| DC 3 WIRE 10-30VDC | : NPN NF/F |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
M12 ANALOG PROXIMITY SENSOR
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Sensing Distance | 5 mm |
| Type | Proximity Sensor |
| Usage | for Industrial |
| Material | Metal |
| Brand | SAI AUTO ELECTRONICS |
| Sensor Type | LINEAR TYPE 0-10VDC |
| Usage/Application | Metal Sensing |
SUPPLY: 15-30VDC
SENSING DISTANCE: 1-5MM
OUTPUT : 0-10VDC
ENCLOSURE: NC PLATED BRASS TUBE
Yes! I am InterestedRequest A Callback